Krv matky zeme / 27.5.2020
Voda, je jedným zo základných prvkov, ktoré telo potrebuje k svojmu fungovaniu. Telo si nedokáže tvoriť zásoby vody, preto je potrebný jej pravidelný príjem. Tiež by malo denne prijať XY litra tekutín, z čoho polovica by mala byť vo forme vody. Netreba zabudnúť že prijímanie tekutín neznamená iba pitie vody. Tekutiny prijímame aj z potravy, najmä z ovocia a zeleniny a tiež veľa vody obsahuje aj mäso. Výborným zdrojom sú aj polievky.. Ale to všetko už dávno našťastie vieme… 
Tiež že tekutiny obsahujúce kofeín napríklad čierny čaj, káva telo dehydrujú...Preto ja osobne si pri pití kávy stále doprajem pohár vody. Nielen pre dehydratáciu ,ale aj preto že si od kávy vypláchnem ústa :)
XY - Nepoužívam presne odporúčané číslo, nebolo to potrebné k tomu čo som chcel povedať. Preto odporúčam si o tom naštudovať zo spoľahlivých zdrojov a zvážiť podľa seba čo je pre každého to najlepšie. Odporúčam nepočúvať z dlhodobého hľadiska to čo funguje pre širokú verejnosť, ale počúvať to čo si žiada vaše telo.
Dehydratácia - Pre niekoho známy pojem….Ale netreba zabudnúť. Niekedy aj o tom čo si myslíme že vieme všetko. Tak sa môžeme mýliť, alebo môžeme mať nedostatočne informácie.
Prvé čo sa snažím ráno urobiť, hneď ako sa preberiem.. si dám pohár vody aby som naštartoval metabolizmus. Snažím sa piť pravidelne počas dňa, vodu, čaj, kávu. No a rád si doprajem raz za čas aj pivo… Niekedy to viem s pivom potiahnuť pár dni po sebe :) Len pre chuť nie pre pocit !
Vyhýbam sa sladkým vodám, ale ak ma niečo zaujme nemám problém to ochutnať, ale do pitného režimu to nezaradím. Fľaška vody v taške nie je na zahodenie, no nemôžem povedať že to dodržiavam a mám ju stále pri sebe. Našťastie sa ešte stále nájde niekde trochu vody :)
Mám jednu spomienku o ktorú by som sa rád podelil, neviem už na ktoré fitnescentrum. Kde z kohútika tiekla len teplá voda. Mne to vyhovovalo, no na recepcii som sa opýtal prečo. Odpoveď: Aby si klienti kupovali vodu. ,,Napadlo mi... Asi sa báli o klientov aby nemali žalúdočné problémy alebo, nebola pitná´´ Našťastie mne nerobila problém, ešte k tomu bola chutná :)
Samozrejme, všetko o čom píšem je u mňa ovplyvnené ďalšími podmienkami, koľko vody denne vypijem: teplé/chladné počasie, rôzna fyzická a psychická aktivita …
Ak sa Vám podarilo dočítať do konca moje pre mňa usporiadané-neusporiadané myšlienky. Tak ešte dodám aspoň jednu múdrosť na záver... :)

„Vodu neoceníme, pokiaľ nám nevyschne studňa a to platí o všetkom v živote.“
Back to Top